Marcin Żurowski

radca prawny

Opis.
[Więcej >>>]

Gdzie i jak sprawdzić nieruchomość przed zakupem – instrukcja

Marcin Żurowski01 marca 2023

Kupując działkę albo dom, potencjalni nabywcy często zadają pytania, jak sprawdzić stan prawny nieruchomości oraz pytają, czym jest stan prawny nieruchomości. Otóż, jest to ogół praw i ograniczeń, jakie przysługują danej nieruchomości, potwierdzone dokumentami urzędowymi.

Stan prawny nieruchomości należy poddać ocenie, aby upewnić się, czy zbywca jest prawowitym właścicielem, czy nie ma innych współwłaścicieli, czy inne osoby mogą mieć przejścia lub przejazdu działkę bez naszego pozwolenia (tzw. służebność).

Jest to czasem czasochłonny proces, ale warto wszystko dokładnie sprawdzić, aby uniknąć problemów. W tym artykule znajdziesz prostą instrukcję, jak sprawdzić stan prawny nieruchomości krok po kroku.

Jak sprawdzić nieruchomość przed zakupem

Jakie najważniejsze dokumenty określają stan prawny nieruchomości?

Podstawowym dokumentem jest Księga Wieczysta, która zawiera informacje o właścicielu, służebnościach (jest to prawo korzystania z nieruchomości przez innych), hipotekach, czasem o umowach najmu /dzierżawy działki.

Księgi wieczyste są jawne. Nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani wniosków, o których uczyniono w niej wzmiankę. Domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.

Aby zaplanować swoje zamierzenie inwestycyjne konieczne jest jednak zapoznanie się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, który wprowadza ograniczenia w korzystaniu z własności.

Plan taki stanowi, czy jest to działka budowlana, rekreacyjna, jaki jest procent zabudowy terenu, jak powinien wyglądać dom (np. spadek dachu).

>>> Jak skutecznie przeprowadzić negocjacje ze sprzedającym działkę? Przeczytaj artykuł: Jak uniknąć niespodzianek i otrzymać komplet pozwoleń przed zapłatą za działkę?

Nieodpłatny dostęp do takiego planu można uzyskać na stronie urzędu miasta/gminy, ewentualnie zadzwonić do urzędu. Aby poprawnie odczytać uchwałę o MPZP trzeba tylko znać numer ewidencyjny działki.

Innym ważnym dokumentem jest wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków.

Dokument ten musi zorganizować zbywca nieruchomości – uzyska go w starostwie powiatowym albo urzędzie miasta, na terenie, którego jest nieruchomość, kosztuje 170 zł.

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości – krok po kroku

  1. Niewątpliwie najważniejsza jest księga wieczysta, ale racjonalny kupujący powinien zacząć od sprawdzenia wielkości działki oraz od tego, co się n niej znajduje i czy przez działkę przebiegają linie energetyczne, itp. Te wszystkie rzeczy można nieodpłatnie sprawdzić na rządowym Geoportalu (Geoportal Krajowy).
  2. Na Geoportalu można sprawdzić numer działki oraz w jakim urzędzie uzyskamy wypis i wyrys z rejestru gruntów.
  3. Mając informacje z Geoportalu, można znaleźć w Internecie (albo zadzwonić do Urzędu) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – koniecznie jako komplet mapa + część opisowa. Analiza MPZP pozwoli na ocenę, czy i co można wybudować na działce.
  4. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie właściciela, ewentualnych hipotek oraz służebności – to wszystko można znaleźć w systemie Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/).
  5. Jeżeli nie mamy numeru księgi wieczystej to mamy dwa rozwiązania:

>>> Jakie najważniejsze dokumenty określają stan prawny nieruchomości? Sprawdzisz to w artykule: Gdzie i jak sprawdzić nieruchomość przed zakupem – instrukcja

Bezpłatne: aby ustalić numer elektronicznej księgi wieczystej, należy skontaktować się z właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości Sądem Rejonowym – Wydziałem Ksiąg Wieczystych.

Płatne: znając numer działki z Geoportalu, można skorzystać z systemów on-line oferowanych przez prywatne podmioty, które pozwalają na znalezienie nr księgi wieczystej online, w zamian za niewielką opłatę.

  1. Możesz też zerknąć na pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy – dowiesz się, kto był inwestorem, projektantem, kiedy wydano decyzję, itp. – nieodpłatny dostęp znajdziesz na stronie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego – Strona główna – GUNB – Wyszukiwarka publiczna RWDZ

Pamiętaj, że sprawdzenie stanu prawnego to nie wszystko i pełne badanie działki najlepiej zlecić doświadczonemu praktykowi.

Marcin Żurowski
radca prawny

Photo by R ARCHITECTURE on Unsplash

***

Jak sprawdzić stan prawny działki

Decyzja o zakupie działki jest pierwszym elementem większej układanki, która w ostateczności skończy się zawarciem umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.

Aby do tego doszło, przyszli nabywcy często zadają sobie pytania, które w efekcie mają jeden cel: jak przeprowadzić transakcję szybko i bezpiecznie.

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące sprawdzenia stanu prawnego działki [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Marcin Żurowski

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Envi Lawyers w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Komentarze (0)

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcin Żurowski radca prawny w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: